Kiedy i jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Kiedy i jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Skrzynie automatyczne potrzebują dużo więcej uwagi i troski niż ich manualni bracia. Jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych podczas użytkowania automatu jest wymiana oleju, która mimo to, że brzmi łatwo, to wcale łatwa nie jest.

Jak wymienić olej w skrzyni biegów?

Jeśli skrzynia jest wyposażona w korek spustowy, to można mówić o połowicznym szczęściu. Połowicznym, bo w ten sposób można spuścić zaledwie połowę zużytego oleju, tylko ten znajdujący się w misce olejowej. W obiegu pozostaje jednak olej znajdujący się w chłodnicy czy na innych pracujących elementach.  Aby pozbyć się reszty, zdecydowanie należy udać się do serwisu. Tam skrzynia biegów zostanie zdemontowana, a pozostały płyn zostanie odessany za pomocą specjalnego urządzenia.

Ostatnio popularną staje się opcja dynamicznej wymiany oleju. Polega ona na wpięciu się w obieg oleju automatycznej skrzyni biegów za pomocą specjalnego urządzenia. Sprzęt do dynamicznej wymiany oleju odbiera zużyty olej wypompowywany przez pompę oleju skrzyni biegów, waży go i w tym samym czasie automatycznie podaje taką samą ilość świeżego oleju. Metoda dynamiczna umożliwia wymianę 100% oleju znajdującego się w skrzyni biegów oraz umożliwia przepłukanie całego układu detergentem w celu pozbycia się zalegających osadów. Co ciekawe, cały proces odbywa się przy uruchomionym silniku.

Kiedy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Pomimo, że konieczność wymiany oleju w skrzyni biegów, wydaje się naturalna, to dealerzy, wbrew zaleceniom producentów, wciąż zapierają się wszystkimi kończynami, że fabryczny lubrykant wystarczy na całe życie samochodu. I tak jest. Zakładając, że samochód idzie na żyletki przy 150 tysiącach kilometrów na liczniku. W przeciwnym wypadku w końcu dopadnie nas obowiązek wymiany oleju na nowy.

Wybierając olej należy porządnie się zastanowić. Jeśli wymiana dynamiczna nie jest planowana, szczególnie należy dopilnować, aby nowy olej miał takie same właściwości jak stary. Jeśli zostanie to zignorowane, to elementy skrzyni biegów będą się zużywać o wiele szybciej, po części ze względu na różne właściwości cieplne olejów. Generalnie zaniedbanie serwisu olejowego skrzyni biegów będzie miało swoje nieprzyjemne konsekwencje.

Gdzie wymienić olej w skrzyni biegów?

Nie zaleca się samodzielnej próby zmiany oleju w skrzyni biegów. Mimo, że jest to kusząca opcja, pozwalająca zaoszczędzić sporą sumkę, to jednak niesie ona za sobą ogromne ryzyko, a nawet drobny błąd może nieść za sobą konsekwencje wyrażone w postaci dużej ilości gotówki. Najlepszą opcją, kompromisem pomiędzy kwotą, a jakością, wydaje się skorzystanie z usług renomowanego warsztatu niezależnego, szczególnie jeśli specjalizuje się w konkretnej marce samochodów np. w skrzyniach do Volkswagena. Wymiana oleju w skrzyni biegów w takim miejscu, może napawać spokojem i pozwala na bezstresowo spędzony weekend.

Dla aut na gwarancji oczywiście jedyną prawidłową opcją jest serwis olejowy w ASO. Pomimo, że zaoszczędzenie paru stówek w serwisie niezależnym jest kuszące, to jednak chyba utrzymanie gwarancji na aucie wydaje się nieco ważniejsze. Należy zapamiętać, aby auta na gwarancji serwisować w autoryzowanym serwisie przynajmniej do jej końca.

Comments are closed.